OČEKUJE LI SLOVENIJA RAZORNI POTRES

Posted by Pas at 01/10/2021

Category: PRIKAZ POTRESA PO IKEEPS METODI

29.09.2021 u Slovenskim medijima izašao je članak koji je objavila Anica Ferlin iz Uprave Republike Slovenije za civilnu zaštitu i pomoć u katastrofama

Sadržaj članka upućuje (između redaka) da se očekuje jaki potres – što je i moje predviđanje zbog novog žarišta potresa kod JELŠANA što je dosta blizu Rijeke pa bi se taj potres vjerojatno dobro osjetio i na Riječkom odnosno Klanskom području koje je uz granicu sa Slovenijom. Prenosim van članak u cijelosti

Kako biste podnijeli potres?

Potres je prirodna katastrofa u kojoj seizmički val uzrokuje neželjene posljedice po ljude, objekte i prirodu. To je fenomen koji se ne može točno predvidjeti i spriječiti, no mogu se utvrditi područja na kojima će se potres najvjerojatnije dogoditi i njegove posljedice. Takvo područje s većom seizmičkom opasnošću intenziteta VIII prema Europskoj seizmičkoj ljestvici (EMS) proteže se u Sloveniji od sjeverozapada prema središnjem dijelu te jugu i jugoistoku zemlje. Potres u ovoj zoni, u kojoj živi oko 53 posto stanovništva, imao bi velike posljedice po ljude i infrastrukturu. Na zgradama bi se pojavile pukotine u zidovima, u slučaju dobro izgrađenih zgrada pojedini zidovi mogli bi se srušiti, a loše izgrađene zgrade potpuno bi se srušile. Udaljavanjem od ovog područja smanjuje se seizmička opasnost i učinci potencijalnog potresa.

Za potres se možemo pripremiti mjerama koje ublažavaju njegove posljedice. To uključuje izgradnju otpornu na potres, obnovu i okrupnjavanje stambenih i javnih zgrada, planiranje učinkovitog rada sustava zaštite, spašavanja i pomoći (ZRP) te praćenje i proučavanje seizmičkih aktivnosti. Također je iznimno važno educirati stanovništvo o ispravnom ponašanju prije, za vrijeme i nakon potresa te obučiti snage CFP -a. U cilju jačanja obuke i spremnosti snaga ZRP -a, Uprava za zaštitu i spašavanje Republike Slovenije provodi projekt Praktična vježba civilne zaštite – # SIQUAKE2020 između 2019. i 2021. godine s partnerima iz konzorcija iz Slovenije, Njemačke, Italije i Hrvatske .

Projekt # SIQUAKE2020

Svrha projekta je povećati spremnost sustava ZRP -a u Sloveniji i mehanizma Unije u području civilne zaštite u slučaju velikog potresa u središnjoj Sloveniji. Projekt, proveden uz potporu navedenog mehanizma, uključuje organizaciju i provedbu različitih događaja, od vježbi, radionica, obuka do pripreme smjernica za provedbu obuke za druge države članice mehanizma. Glavni događaj projekta je praktična vježba # SIQUAKE2020, čija je provedba zbog epidemije COVID-19 odgođena za 4.-8. listopada 2021. Stotine sudionika iz pet zemalja procijenit će stanje i štetu na nekoliko mjesta u Ljubljane, Logatca i Vrhnike. Objekata, uvježbavati postupke pretraživanja i spašavanja srušenih ili oštećenih objekata, podršku i stabilizaciju oštećenih zgrada, pružanje hitne medicinske pomoći,privremena masovna skloništa za pogođeno stanovništvo i primanje međunarodne pomoći.

Projekt također provodi aktivnosti na podizanju svijesti javnosti o ispravnom ponašanju prije, za vrijeme i nakon potresa. U nastavku donosimo ključne smjernice za rješavanje takvog događaja.

Kako se možemo pripremiti za potres

Na karti seizmičkog intenziteta i primjeni POTROG – Procijenite svoju zgradu, možemo provjeriti moguće učinke potresa na području u kojem živimo i seizmičku ranjivost našeg doma. Pripremamo najosnovnije potrepštine koje bi nam omogućile premostiti razdoblje nakon potresa kako bismo uspostavili osnovne usluge poput vode, zaliha hrane, prve pomoći, higijenskih potrepština, deka, svjetiljke i slično. Također je poželjno uključiti kopije dokumenata i druge stvari za koje smatramo da bi vam bile potrebne.

Unutar kućanstva unaprijed određujemo sigurna mjesta za sklonište. Ormarići i elektronički uređaji pričvršćeni su na zidove, a veliki i teški predmeti postavljeni su na donje police. Slike, ogledala i drugi oštri predmeti ne vješaju se nad krevete i sofe, koji se također odmiču od prozora, pregrada, visokog namještaja i teških lustera. Također je važno da su uređaji za grijanje i grijanje plina i spremnici za vodu pravilno instalirani i osigurani, da se zapaljive i otrovne tekućine pravilno skladište te da velike ormare ne postavljamo u hodnike i ispred vrata koja bi nam mogla spriječiti bijeg tijekom potres.

Kako se pravilno ponašati tijekom potresa

slika

Shutterstock

Najvažnije za vrijeme potresa je ostati miran . Kad osjetimo potrese, odmaknemo se od staklenih površina , nađemo zaklon ispod stola, okvira vrata ili u kutu pokraj unutarnjih nosivih zidova , štiteći glavu rukama, odjećom, jastukom ili čime već . Ni pod kojim uvjetima ne smijemo napustiti zgradu, koristiti dizala, stepenice i skočiti kroz prozor. Čekamo da potres prođe, a zatim mirno napuštamo zgradu.

Ako tijekom potresa ostanemo na otvorenom, izlazimo na otvoreno, daleko od zgrada, infrastrukture i raznih instalacija, obala vode, drveća, nadvisenih zidova itd. Ako povlačenje iz izgrađenog područja nije moguće, povucite se do najbližih vrata i pričvrstite glavu rukama. U autu usporavamo, vozimo se do ruba ceste i čekamo kraj tresenja. Ne stajemo u tunelima, na mostovima, u blizini dalekovoda, velikih znakova ili zgrada koje bi se mogle srušiti. U javnom prijevozu čvrsto se držimo da ne padnemo i zaštitimo glavu od padajućih predmeta.

Što radimo nakon potresa?

Ako smo zarobljeni u ruševinama, pokušavamo odrediti smjer dovoda zraka i pokriti usta i nos od prašine. Ako nismo oštećeni, pokušavamo ukloniti ruševine u smjeru dovoda zraka, ali ako smo oštećeni, krećemo se što je moguće manje i u pravilnim razmacima udaramo o metalno ožičenje ili zid. Ako nam zatreba pomoć i imamo dostupan mobitel, zovemo 112, ali izbjegavamo nepotrebne pozive i štedimo bateriju.

Ako nismo zarobljeni u ruševinama i oštećeni, možemo sigurno pomoći ljudima oko nas. Nakon potresa nemojte koristiti otvoreni plamen, isključiti sve plinske i električne aparate i zatvoriti glavni ventil vodovodne mreže. Oštećenu zgradu napuštamo na najsigurniji način, uzimajući sa sobom najnužniju odjeću, dokumente, novac i lijekove i brinući se o kućnim ljubimcima. Ako je zgrada oštećena, u nju više ne ulazimo, već čekamo procjenu kvalificiranih stručnjaka.

Mogući potres u središnjoj Sloveniji sličnog intenziteta kao potresi u Zagrebu u ožujku 2020. i Petrinji u prosincu 2020. mogao bi imati velike posljedice zbog gustog stanovništva, dnevnih migracija i prisutnosti državnih, gospodarskih institucija i infrastrukture. Oko 600.000 ljudi bilo bi izloženo posljedicama potresa, pa se moramo dobro pripremiti za to kako bismo smanjili njegove potencijalne posljedice. Više informacija o pravilnom rukovanju prije, za vrijeme i nakon potresa možete pronaći na web stranicama www.siquake2020.eu , www.gov.si i http://potrog2.vokas.si/ .

Napisala: Anica Ferlin, Uprava Republike Slovenije za civilnu zaštitu i pomoć u katastrofama

Izvori:

  • Uprava Republike Slovenije za civilnu zaštitu i pomoć u katastrofama (2012.). Jeste li spremni za potres? Ljubljana: Ministarstvo obrane.
  • Vlada Republike Slovenije (2020). Nacionalni plan zaštite i spašavanja potresa, verzija 3.1, broj 8420-1 / 2014/9 od 20. veljače 2014. godine.
  • # SIQUAKE2020 (2020). Projekt # SIQUAKE2020. Dostupno na: https://www.siquake2020.eu/o-projektu/ (27. ožujka 2021.).

 

 

Sorry, comments are closed for this item.

+(reset)-
+(reset)-